Starostlivosť o chod svietidla

Svietidlá nie sú len na zábavu. Práve kvalitné a spoľahlivé svietidlo sa môže v okamihu zmeniť na neoceniteľného pomocníka, predovšetkým v krízových a nečakaných situáciách. Svietidlo potrebuje našu starostlivosť. Každej, u nás kúpenej lampe, venujte prosím hlavne pri stálom nosení a používaní aspoň pár minút. Určite sa vám to vráti. Okrem toho, že lampu chránime pred zbytočnými pádmi, nárazmi, extrémnemu teplu, poliatiu chemikáliou a podobne, je treba občas lampu rozobrať a skontrolovať pár detailov.

ZÁVITY

Čiernu vrstvu z nich nezodierame. Za určitý čas sa vytvorí znova. Je to v podstate brus z odierania hliníka. Sú to tie čierne časti na závitoch – nevšímame si to.

Pozrieme sa, či máme v poriadku a či sú vôbec prítomné tesnenia – gumičky pod závitmi. Tzv. O – krúžky. Majú byť na svojom mieste, nesmú byť potrhané. Ak vidíme ich poškodenie, treba gumičky nahradiť!

Ďalej kontrolujte stav závitov. Majú byť namazané! Nie veľa, len mierne – ale je to dôležité. Pokiaľ sú závity suché, či špinavé, zanesené – najprv vyberieme O – krúžky a potom vytrieme celú plochu čistou – jemnou handričkou. Potom jemne a len v malom množstve nanesieme napr. tiež handričkou vrstvu vazelíny, či konzervačného oleja priamo na závity. Je treba prezrieť a skontrolovať všetky!

[box type=”note”]POZOR. Vazelína, či olej patria len na závity. Nie na kontakty, na pružiny a takisto dávame pozor, aby sa nedostali na okraje tela – tubusu. Práve tieto okraje tela musíme vyčistiť ALKOHOLOM. Musia byť čisté a nezamastené. Prechádza nimi totiž prúd. Tubus lampy nie je len na držanie a na ukrytie baterky![/box]

Na okraje tubusu dávame veľký pozor. Práve ich zamazanie môže spôsobovať problémy – poblikávanie pri svietení, zvýšenie odporu, vybíjanie baterky a tým teda znižovanie výdrže.

Už len hladké rozobratie a poskladanie svietidla bez nepríjemného škrípania zanedbaných závitov je veľký rozdiel.

Ak sa vám náhodou dostane lampa do výrazne prachového prostredia, padne do piesku a podobne, je dobré celú lampu takýmto spôsobom ošetriť.

Na tieto účely používame tzv. deoxidačné činidlá, oleje, výborné a veľmi doporučované neagresívne silikónové vazelíny, spreje. Pri používaní vazelíny je ale napr. dobré z času na čas celú hmotu zotrieť a naniesť novú.

[box type=”note”]Pozor – Niektoré silikónové oleje bývajú agresívne k tesniacim gumičkám. Tie sa môžu zväčšiť a vyderú sa pri zaťahovaní závitu von, obsahujú totiž rozpúšťadlá. Preto sa pred kúpou mazadla radšej poraďte. Medzi najpopulárnejšie mazadlá patria: Deoxit Gold, Nyogel, obyčajná lekárska vazelína, silikónová pasta El – 20, oleje na reťaze, Coyote Silkal, molybdénový vosk.[/box]

KONTAKTY

Rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie je ale aj čistenie kontaktov svietidla. Musia byť čisté a prestriekané overeným sprejom, či mazivom.

Starostlivosťou o kontakty zvyšujeme elektrickú vodivosť, odstraňujeme poblikávanie svetla, prechodové odpory. Ošetrené kontakty predlžujú výdrž svietidla! Kontakty môžeme očistiť aj Kontoxom, roztokom Deoxit, Chemsearch NC – 123, vazelínou na kontakty SGB, olej na kontakty SOB. Hlavne nezabudnime, že pri prevádzke svietidla, teda pri jeho ošetrovaní platí – menej je niekedy viac. Mažeme a striekame s citom!

ČISTENIE SKLÍČKA

Na čistenie sklíčka nášho svietidla používame najlepšie tzv. mikrovláknovú utierku. Tú dostanete v každej optike, či predajni s fototechnikou.

Použiť však môžeme aj špeciálny ofukovací balón so štetcom. Prach sa odfúkne a zbytok poutierame štetcom. Sklíčko môžeme umyť vodou a jemne poutierať handričkou.

Niekedy sa nečistoty dostanú aj pod samotné sklíčko – do vnútra reflektora. Ak sa dá rozobrať – pozorne ho otvoríme a rovnakým spôsobom očistíme reflektor.

[box type=”note”]POZOR – Vnútro samotného reflektora čistíme veľmi opatrne! Môže sa stať, že poškodíme odrazovú vrstvu reflektora. Parametre svietidla – dosvit a výkon sa môžu znížiť![/box]