Nabíjanie a používanie akumulátorov

Pretože nesprávna prevádzka Li-Ion akumulátorov nesie so sebou isté riziko možnosť požiaru-výbuchu, je najsprávnejšie použitie tzv. chránených článkov. Nesú označenie protected (with PCB). Bývajú však dlhšie, než nechránené články, preto sa do niektorých svietidiel nevojdú.

Vnútri akumulátora – na mínusovom póle je malý plošný spoj, ktorý acu odpojí pri prekročení hraničných hodnôt vybitia, či naopak pri prebití. Sú vybavené na mínusovom póle ochrannou elektronikou, ktorá zastaví nabíjanie na hodnote 4,25 V a nedovolí vybiť akumulátor pod 2,7 V.

Pri samotnej prevádzke v svietidle práve ochranná elektronika vypne článok a zabráni jej zničeniu. Akumulátory sú tak chránené pri skrate a následnému možnému úniku toxických plynov resp. výbuchu. Okrem toho ju chráni aj pred možným prisilným nabitím v nekvalitnej nabíjačke. [highlight]Jednoznačne doporučujeme použitie chránených článkov.[/highlight]

Pri použití viacerých akumulátorov alebo bateriek vo svietidle nemiešame rôzne typy od rôznych výrobcov, rôzne vybité, rôzne staré, s rôznou kapacitou, nabíjacie s nenabíjacími a podobne. Používame len tie druhy batérii a akumulátorov, ktoré sú odporučené výrobcom a predajcom.

Životnosť acu záleží od kvality a správnosti používania. Cyklus ACU znamená jedno vybitie a nabitie. Akumulátory nevybíjame pri svietení do “mŕtva”.

[box type=”info”]Ak začne svietidlo poblikávať, slabnúť jas, či zhasne úplne, akumulátor vymeníme, nakoľko pri opakovanom prílišnom vybití sa môže akumulátor úplne zničiť![/box]

[tabs style=”default”] [tab title=”Nabíjanie”]Pretože sa nabíjačka a akumulátory pri nabíjaní zahrievajú, nenabíjajte akumulátory na horľavej podložke, alebo v blízkosti horľavých materiálov. Nenabíjajte ich na koberci, alebo čalúnenom nábytku, drevenej podložke. Vhodným miestom na nabíjanie je napríklad dlažba. Taktiež nenechávajte nabíjačku v prevádzke bez dozoru.

Úplným vybíjaním znižujeme celkovú životnosť akumulátora niekoľkonásobne. V poriadku je zvuk ktorý je počuť z vnútra svietidla, je to odber prúdu. Nové alebo dlho nepoužívané akumulátory je vhodné pred začatím používania naformátovať.

To znamená asi dva až tri krát nechať v lampe alebo v nabíjačke s možnosťou vybíjania vybiť a potom znova nabiť.

[/tab] [tab title=”Pamäťový efekt”]Pri niektorých NiMH akumulátoroch sa stáva, že ak ich používame pravidelne do určitého vybitia, akumulátor si na to “zvykne”. Vtedy môže práve pri silnejšom vybití začať lenivieť a klesá mu napätie.

Toto odstránime znova 2 – 3 cyklami formátovania. Je normálne, že sa vysoko výkonné lampy pri dlhšom svietení začnú zohrievať a rovnako je normálne, že sa zahrievajú akumulátory pri nabíjaní. Ak je všetko v poriadku, akumulátory sa majú v nabíjačke zohrievať až tesne pred úplným nabitím.

Prečítajte si pred začatím používania návody nabíjačiek a riaďte sa presne pokynmi výrobcu. Používajte len značkové nabíjačky a akumulátory. Je vhodné dobíjanie kontrolovať, nabíjačku nenechávame na drevenej alebo inej horľavej podložke, v prístupe deťom.

Ak nabíjačka signalizuje svietením diódy na zeleno nabitie, akumulátor vyberieme a zbytočne nenechávame v nabíjačke.

Inak môže dôjsť k prebitiu. Počas nabíjania svieti dióda na nabíjačke na červeno, pri dosiahnutí asi 90 percent kapacity poblikáva striedavo zeleno červeno. Zelená značí úplne nabitie. Čím je väčšia kapacita článku, tým dlhšie sa nabíja.

[/tab] [tab title=”Výkonnosť”]Najbežnejšie, najlacnejšie a najdostupnejšie sú práve tužkové baterky a mikrotužky. Sú však zo všetkých typov najslabšie. Pre použitie do power LED svietidiel sú najmenej vhodné.

Z tužkových doporučujeme práve NiMH akumulátory. NiMH akumulátory GP a Eneloop sú navrhnuté tak, aby uspokojili najprísnejšie požiadavky prístrojov s veľkým odberom elektrického prúdu ako sú napr. digitálne fotoaparáty. Sú silnejšie a dlhšie svietia, než klasické alkalické batérie.

Avšak, najdlhšiu výdrž a najsilnejší jas z kategórie tužkových bateriek majú jednorazové lithiové baterky (Energizer Lithium E2), ktoré majú niekoľko násobne vyššiu kapacitu ako alkalické batérie. Nabíjacie lithiové sa nevyrábajú. Sú určené pre extrémne záťaže. Napr. na použitie pre expedície.

GP recyko GP ReCyko+ sú 1 000 krát použiteľné a vždy pripravené NiMH batérie prednabité z výroby. Nová technológia GP ReCyko+ prináša veľmi nízke samovybíjanie a nabité batérie sú pripravené na použitie viac ako 1 rok. GP ReCyko+ uspokoja zákazníka nielen z hľadiska výkonnosti, pohodlnej a ekonomickej prevádzky, ale sú tiež šetrné k životnému prostrediu.

GP ReCyko+ sú vhodné pre všetky účely použitia, od nízkej až po vysokú záťaž (od diaľkového ovládača až po digitálny fotoaparát) a fungujú spoľahlivo pri teplotách od 10 °C až do +50 °C.

Čím vyšišia mAH, tým dlhšie baterka dáva prúd.

V označuje Volty, teda napätie, väčšinou 3,7 alebo 3 V. Ak je pri popise svietidla údaj, ktorý naznačuje možnosť použitia napätia 7,4 V znamená to, že môžu byť použité dva články o sile 3,7 V.

Lithiové články poskytujú viac energie, než Nimh články, majú kratšiu životnosť a pri prílišnom vybití sa môžu zničiť. Sú menej škodlivé k živ. prostrediu, majú vyššie napätie, vyššiu kapacitu, veľkú výdrž, sú veľmi citlivé na vybitie a prebitie. Neformujú sa a nemajú pamäťový efekt, vydržia extrémne teploty.[/tab] [tab title=”Skladovanie”]Moderné Li-ion akumulátory môžu byť bez významnejšieho zostárnutia skladované aj niekoľko rokov.

Neplatí to o lion akumulátoroch. Tie neformátujeme! Baterky nenechávame v lampách príliš dlho, ak lampu nepoužívame, je lepšie baterky buď vybrať z lampy alebo odkrútiť spínač na konci lampy asi o tri otáčky.

Baterky a akumulátory, ktoré dlho nepoužívame, uložíme mimo dosahu priameho slnečného lúča teplo im škodí.

NiMH sú ekologickejšie ako staršie Nicd články, majú pomalšie samo vybíjanie, ako alkalické. Je dobré ich po 30 tich použitiach naformátovať.

Acu značky Eneloop majú pomalšie samo vybíjanie, pomalšie starnutie, sú prednabité, udržujú veľmi dlho svoju kapacitu.

Totálne vybitie znášajú lepšie, než Li-Ion akumulátory. Alkalické batérie sú vhodné pri nízkych odberoch prúdu – do TV ovládačov, hodiniek. Pri nízkych režimoch vytekajú, rýchle im klesá napätie.[/tab] [/tabs]

[box type=”info”]Ak sa budete zbavovať akéhokoľvek typu vybitej batérie nevyhadzujte ju. Zničené, staré akumulátory, vybité baterky môžete odovzdať v akejkoľvek elektro predajni.[/box]

Označenia Li-on akumulátorov a lithiových bateriek

  • RCR123 A-16340 akumulátor minimálnej veľkosti, s prúdom 3,0 a 3,7 V. Sú dlhšie, než nenabíjacie, preto je treba pozorne čítať návody k svietidlám. Horšie znášajú vysoké teploty. Majú špeciálnu regulačnú elektroniku ktorá znižuje napätie na 3V, preto sú vhodné preto do spotrebičov, ktoré vydržia vyššie napätie.
  • CR 123 – označovaný mylne aj ako tzv. fotobatéria. Majú veľmi nízke samovybíjanie a preto skladovateľnosť niekedy až 15 rokov.
  • CR 123 – nedobíjacia forma rcr. Bežne dostupná. 3 V, líthiové batérie, nesprávne označované ako “foto”, sa vyznačujú vyššou kapacitou, schopnosťou dodávať vysoké prúdy a preto sú vhodné pre napájanie výkonných svietidiel. Majú nízku hmotnosť a odolnosť voči nízkym teplotám a vysokým teplotám Sú vhodné na napájanie svietidiel, ktoré nepoužívame často.
  • 14500 – Li-Ion akumulátor v tvare a veľkosti klasickej tužkovej batérie, avšak s napätím 3,7 V. Pri ich použití svietia svietidlá oveľa silnejšie, než pri použití NiMh.
  • 17670 – 3,7 V Li-Ion akumulátor.
  • 18650 – najväčší a asi najvhodnejší akumulátor do power LED svietidiel. Existuje len nabíjacia verzia – 3,7 V, do kapacity 2 900 mah.
  • 18650 L Fat A najvhodnejší a stále viac používaný článok je typ 18650. Ten je najväčší, najťažší. Používa sa aj na nabíjanie notebookov. Má však najdlhšiu výdrž a jednoznačne doporučujeme do výkonných led lámp používať práve tieto typy. Existuje len dobíjacia forma.
  • 18650, rcr123, 14500 označujú rozmery baterky – výšku a šírku.
  • mAh 750, 880, 900, 2400, 2500, 2600, 2900 – údaj, ktorý označuje kapacitu baterky / akumulátora.