Ako si vybrať LED baterku

Prečo LED baterky s power led diódami?

Výhody LED bateriek:

 • Klasické žiarovky s wolframovým vláknom sú už zastaralé, bola to doba predovšetkým amerických bateriek Maglite, vývoj však značne pokročil.
 • Žiarovky boli náchylné na pretrhnutie vlákna pri otrase toto pri LED diódach nehrozí.
 • LED diódy majú celkovo oveľa dlhšiu životnosť, zhruba 50 000 h, Power LED diódy sú výkonom, svietivosťou a životnosťou s klasickými žiarovkami takmer neporovnateľné.
 • Elektronika v LED baterkách, ktoré ponúkame dáva možnosť viacerých režimov, možnosť použitia SOS, či strobo blikanie.
 • Power LED diodám nevadí časté vypínanie a zapínanie.
 • Mimoriadna svietivosť- niektoré LED baterky dosvietia takmer 400 – 500 m a zároveň dokážu osvetliť obrovskú plochu.
 • LED baterky sú natoľko masívne a pevné, že je možné (a veľa zákazníkov to vyžaduje) – použiť LED baterku aj ako obranný prostriedok. Vďaka výmenným nástavcom na samotnom reflektore sa môže svietidlo použiť na odrazenie útočníka. Masívnosť svietidiel je práve vlastnosť, ktorú môžeme znova využiť pri extrémnej situácii – dajú sa použiť pri rozbití okna a úniku z vozidla.

Nevýhody power LED bateriek:

 • Vysoká spotreba energie z bateriek, vyššie prevádzkové náklady.

Pred samotnou kúpou LED baterky sa dobre rozhodnite, na aký účel ju chcete používať.

Chcete LED baterku skôr do diaľky alebo na svietenie do najbližšieho priestoru?
Chcete mať svietidlo pri sebe – v puzdre na opasku, voziť ho v aute, či má to byť prívesok na kľúče? Potrebujete mať voľné ruky a niečo opravovať, svietiť si v stane, ísť na dlhšiu túru, či potrebujete osvetlenie pri nočnej jazde na bicykli? LED baterky svietia podľa druhu reflektora ako na šírku, tak do diaľky, to klasické žiarovky, či 5 mm LED diódy nedokážu.

Podľa dosvitu:

Môžete si vybrať LED svietidlo špeciálne do diaľky a špeciálne na osvietenie priestoru pred sebou. Niektoré LED baterky majú možnosť pootočením alebo posunutím hlavy svietidla zmeniť kužeľ zo svietenia do diaľky – na osvietenie „pod nohy“. Sú to tzv. zoomovacie LED baterky. ktoré patria medzi najobľúbenejšie- sú veľmi praktické. V podstate sa dá povedať, že pri zoomovacích LED baterkách máme „dve v jednom“

Existujú tri typy reflektorov LED bateriek:

 • Hladký – svieti skôr do diaľky.
 • Texturovaný – tzv. pomarančový, určený a osvetlenie širokého priestoru.
 • Kombinovaný – z časti je hladký, z časti texturovaný.
 • Thrower – označenie svietidla do diaľky
 • Flood – označenie svietidla do priestoru

Stred lúča idúceho z reflektora sa nazýva hotspot, svetlo okolo stredu do šírky a priestoru sa nazýva halo. Na reflektor sa dá sa použiť farebný difuzér, či difuzér na osvietenie priestoru.Ak sa teda pozriete na vyobrazenie reflektora pri popise celej lampy, hneď uvidíme, k akému použitiu je tá ktorá lampa vhodná.

[highlight]Mnoho LED bateriek má možnosť výmeny reflektora.[/highlight]

Pri uvedení novej diódy na trh sa nemusí kupovať hneď nové celé svietidlo – modul svietidla s ledkou sa dá vyšróbovať a nahradiť novým, s novou ledkou.
Ak chcete LED baterku na bežné použitie a nechcete sa o prevádzku viac starať, vyberte si svietidlo na „tužkovky“. Ak ale budete svietidlo používať permanentne, je dobré kúpiť nabíjacie akumulátory a nabíjačku.

Podľa využitia:

Veľa zákazníkov vyžaduje LED baterky s vysokým výkonom hlavne kvôli silnému dosvitu.

Medzi našich najbežnejších zákazníkov patria poľovníci, príslušníci a členovia záchranných jednotiek, pracovníci SBS, ktorí požadujú LED baterky s vysokým dosvitom.

Ak chceme a potrebujeme svietidlo s naozaj vysokým dosvitom, je vhodné vybrať si medzi zoomovacími svietidlami. Tie majú vďaka zabudovanej asférickej šošovke dosvit doslova extrémny. Značky ako Tank007, Yezl, Sipik, Wolf-eyes, Led lenser a podobne nám poskytnú naozaj maximálny výkon.

Mnoho zákazníkov však potrebuje LED baterky k práci, kedy potrebujú mať obe ruky voľné. Elektrikári, pracovníci opravárenských firiem a podobne. Tu doporučujeme vybrať si z našej ponuky LED čeloviek, predovšetkým značky ako Spark, Fenix, Led-lenser, či Zebralight sú naozaj kvalitné, výkonné a spoľahlivé LED čelovky.

Podľa napájania a použitej baterky, akumulátora

Stále najrozšírenejším typom akumulátora je klasická tužková batéria alebo tzv. mikrotužky. LED baterky, ktoré sú napájané klasickými tužkovými baterkami, alebo akumulátormi, doporučujeme brať ako zálohu. Ako poslednú záchranu, ak si potrebujete posvietiť. AA/AAA baterky sú stále k dostatiu, sú to najdostupnejšie typy bateriek.

Tužková batéria a akumulátory sú označené ako – AA alebo mikro tužkovky AAA, tieto typy sú však najslabšie baterky, vhodné do slabších svietidiel!

Ak budete vyberať kvalitnú AA/AAA baterku alebo akumulátor, siahnime po značkách typu Eneloop, GP alebo Energizer. Tieto dokážu dať LED baterkám dostatok prúdu na prevádzku aj tých najnovších lediek typu XML.

Mnohé naše svietidlá sa dajú používať s viacerými typmi bateriek a akumulátorov: CR123, RCR 123A-16340, 14500, 18650. Tieto baterky sú už drahšie a menej dostupné.
V našom shope ponúkame len tzv. chránené články protected.

Je dobré, ak si vyberiete svietidlo s väčším počtom režimov svietenia tzv. módov.
Ak sa Vám začne baterka vybíjať, ešte stále môžete prepnúť na slabší – menej výkonný režim, ktorý môže vydržať aj niekoľko hodín a pomôcť práve, keď to budete najviac potrebovať v krízovej situácii. Asi najpraktickejšie sú 2 až 3 – módové svietidlá. Mnoho zákazníkov sa sťažuje práve na zbytočný počet režimov, čo je iba obťažujúce a niekedy úplne zbytočné.
Rovnako si rozmyslite, či budete potrebovať tzv. zábleskové režimy strobo a sos blikanie.
Medzi momentálne najnovšie a zároveň najvýkonnejšie ledky patria tieto: sst-50, sst-90, xpg r5, ale hlavne XML t6, u2, u3.

Podľa veľkosti

Niektorí zákazníci si vyberajú LED baterky vyslovene ako prívesok na kľúče, do púzdra na opasok, do minipúzdra na vestu a podobne. Tu doporučujeme LED baterky na baterku alebo akumulátor typu 16340-RCR alebo CR 123A. LED baterky na tieto akumulátory / baterky sú až neuveriteľne maličké, doslova drobné. Zato ich výkon je až ohromujúci, hlavne pri použití kvalitných akumulátorov typu AW alebo IMR. Tu patria medzi najžiadanejšie LED baterky značiek Olight, Niteyes, Tank007.